Jak wysokie są regały wysokiego składowania?

Jak wysokie są regały wysokiego składowania?

Regały wysokiego składowania to regały magazynowe specjalnie przystosowane do przechowywania materiałów na dużych wysokościach nawet do 50 m. Używane do krótko lub długoterminowego umieszczania produktów i ładunków w obiekcie, utrzymują przedmioty w zorganizowanej przestrzeni. W pełni wykorzystują dostępną wysokość powierzchni magazynowej.

Regały wysokiego składowania – kiedy stosować?

Wszystkie duże obiekty, przeznaczone do gromadzenia znacznej ilości różnorodnych produktów, takie jak:

  • Magazyny w fabrykach
  • Magazyny przechowujące produkty przeznaczone do dystrybucji międzynarodowej
  • Magazyny centralne

powinny być wyposażone w regały magazynowe. Oprócz maksymalizacji przestrzeni istnieją też inne korzyści. Można je określić ilościowo w kategoriach wartości ekonomicznej lub oszczędności wynikających z dzierżawy dodatkowej powierzchni magazynowej, mniejszego nakładu siły roboczej i wyższej przepustowości. Z drugiej strony, przestrzeganie norm bezpieczeństwa i zarządzanie jakością to kolejne czynniki wartości dodanej, które nie przekładają się bezpośrednio na oszczędności.

Kluczowym podczas planowania inwestycji w magazyn jest również estymacja kosztów eksploatacji. W przypadku omawianych konstrukcji, naprawa regałów, serwis regałów i wszystkie inne działania naprawcze mogą być wykonane bez demontażu bloków, co jest swego rodzaju rewolucją i olbrzymim usprawnieniem w przypadku konieczności wyeliminowania uszkodzeń (Czytaj także: przegląd regałów).

Regały wysokiego składowania i pracownik ubrany zgodnie z BHP
Regały wysokiego składowania i pracownik ubrany zgodnie z BHP

Przepisy a regał wysokiego składowania

Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz Polskie Normy nie zawierają definicji regału wysokiego składowania. Można powiedzieć, że jest to nazwa potoczna regałów, których wysokość składowania przekracza 1,8 m i może sięgać nawet kilkunastu metrów. Zasady bezpieczeństwa są takie same dla wszystkich regałów. Istotne jest także dedykowane wyposażenie magazynu wysokiego składowania, pamiętaj również i o tym.

Wybór odpowiedniego regału magazynowego do Twojego centrum dystrybucji może poprawić przepływ pracy, zwiększyć przestrzeń, a także zmniejszyć uszkodzenia towarów i zwiększyć rentowność. W zależności od dostępnej powierzchni, rodzaju obsługiwanych materiałów i potrzeby szybkiego dostępu, jeden regał magazynowy może być bardziej odpowiedni niż inny. Jeśli obsługujesz duże towary, najlepszym rozwiązaniem może być system oparty o regały paletowe. Alternatywnie, jeśli pracownicy pracują z towarami, które wybierają ręcznie, bardziej odpowiednie mogą być mniejsze regały lub nawet jednostka mobilna. Rodzaje materiałów konstrukcyjnych są również ważne, ponieważ niektóre regały muszą wytrzymać więcej niż inne. Kiedy analizujesz swoje potrzeby w zakresie przechowywania, ważne jest, aby zapoznać się z mocnymi i słabymi stronami każdego typu regałów magazynowych.

Systemy regałowe są dostępne w wielu konfiguracjach i mogą pomieścić towary o różnych kształtach i rozmiarach czy formach jak np. antresole magazynowe. Możesz kupić opcje o dużej wytrzymałości, lekkie konstrukcje i wersje mobilne w zależności od produktów w Twoim sklepie. Mogą uzupełniać je regały paletowe, zapewniając miejsca do przechowywania materiałów, które Twoi pracownicy wybierają ręcznie.

Niektóre korzyści jakie daje wysokie składowanie na regałach

Plan regałów wysokiego składowania opracowują przez naszych doświadczeni projektanci, co zapewnia maksymalne i najbardziej efektywne wykorzystanie dostępnej powierzchni magazynowej. Konstrukcje tego typu całkowicie różnią się od budowy jaką cechują się antresole i pomosty magazynowe.

Zastosowanie wysokogatunkowej stali oraz innowacyjnych rozwiązań przekłada się na długą i niezawodną pracę instalacji. Dzięki regulowanym półkom lub belkom można uzyskać różne wysokości, w zależności od wielkości towarów. Systemy te mogą być obsługiwane przez szeroką gamę wózków do kompletacji zamówień.

  • Wydajne wykorzystanie przestrzeni magazynowej: Jak wspomniano wcześniej, regały wykorzystują dostępną pionową przestrzeń, która w przeciwnym razie nie jest używana. Magazyny przeznaczone do przechowywania mają wysokie sufity, aby umożliwić stosowanie regałów z wyższymi półkami
  • Łatwa organizacja inwentaryzacji: Regały można łatwo zaadresować w porównaniu ze składowaniem. Składowanie towarów o wielu różnych odmianach jest praktycznie niemożliwe przy składowaniu bez zajmowania dużych powierzchni. Rodzaj systemu regałów, zwany regałami selektywnymi, pozwala na składowanie różnego rodzaju towarów przy zachowaniu minimalnej zajmowanej przestrzeni

Wymiary regału wysokiego składowania

Wysokie regały z wąskimi korytarzami zapewniają ekonomiczne przechowywanie, które optymalizuje wykorzystanie terenu. Obsługiwane przez szybkie maszyny magazynujące (SRM), regały wysokiego składowania są idealne do obsługi towarów na paletach, zwłaszcza zapasów masowych. Dokładność montażu jest bardzo wysoka, w szczególności dla systemów obsługiwanych przez automatycznie sterowane suwnice, które również prowadzone są od góry. Instalacja została zaprojektowana tak, aby wytrzymać poziome siły wywierane przez dźwig i uwzględnia wysoką smukłość ramy. Pionowość i stabilność uzyskuje się poprzez usztywnienie regałów zarówno w płaszczyźnie pionowej, jak i poziomej.

Nasz zespół ekspertów ds. magazynowania projektuje regały wysokiego składowania wykonane z elementów zimnowalcowanych lub konstrukcyjnych w operacjach, które wymagają konstrukcji wolnostojących lub platerowanych.