Obowiązkowy przegląd regałów

Obowiązkowy przegląd regałów

Regały paletowe są doskonałym sprzętem do przechowywania, ale gdy są uszkodzone lub nieprawidłowo załadowane lub zainstalowane, mogą stać się niebezpieczne. Właśnie dlatego przegląd regałów ma ogromne znaczenie. Ich regularna kontrola to konieczność. Proces ten nie tylko pomoże ci zachować zgodność z przepisami i pracować bezpieczniej, ale także wykryć ewentualne złe praktyki, które w przeciwnym razie mogłyby pozostać niezauważone. Ze względu na ciągłe zużywanie się od ciężkich ładunków, zmiany maszyn i operacji, Twoje stojaki mogą ulec uszkodzeniom, które pozostaną niezauważone. Jednym z najlepszych kroków, jakie możesz podjąć, aby zapobiec obrażeniom i uniknąć wysokich grzywien, jest sprawdzanie regałów paletowych pod kątem uszkodzeń. Jeśli podejrzewasz możliwy problem, ważne jest, by natychmiast go rozwiązać co pomoże złagodzić potencjalnie szkodliwe zagrożenia bezpieczeństwa.

Nawet najmniejsze uszkodzenia strukturalne regałów paletowych powinny zostać zbadane, ponieważ mogą one ostatecznie doprowadzić do zawalenia się całego systemu, co może mieć poważne konsekwencje dla pracowników, sprzętu, zapasów i dostępności magazynowej.

Jak często dokonywać przeglądu regałów?

Kontrole obowiązkowo należy przeprowadzać regularnie, co najmniej raz na 12 miesięcy w celu zapewnienia prawidłowego zastosowania i użytkowania sprzętu; upewnienia się, że przestrzegane są bezpieczne obciążenia robocze a także sprawdzenia, że instalacja regałowa nie została zmieniona.

Przegląd regałów

Na co zwrócić uwagę? Jeżeli tylko zauważysz oznaki potencjalnego uszkodzenia, natychmiast rozładuj zapasy, oznacz regał i skonsultuj się z ekspertem który pomoże ocenić, czy konieczna jest jego naprawa czy wymiana. Do oznak potencjalnego uszkodzenia regału należą:

  • przechylone lub niewspółosiowe belki i stojaki
  • przeładowane lub niewłaściwie załadowane stojaki
  • rdza lub korozja
  • wygięte lub uszkodzone słupki i belki
  • wadliwe mocowania

Pamiętaj że statecznie decyzja o naprawie lub wymianie regałów zależy w dużej mierze od zakresu uszkodzenia.

Korzystaj z regularnych kontroli regałów, aby uzyskać niezbędne informacje, których potrzebujesz, aby praca na magazynie przebiegała tak bezpiecznie, jak to tylko możliwe.

Korzyści z regularnej inspekcji każdego regału

Wiemy jakie ryzyko niesie ze sobą pomijanie kontroli, ale jakie wynikają z niej korzyści?

Niezawodny łańcuch dostaw

Magazyny odgrywają istotną rolę w całym łańcuchu dostaw bo to tutaj przechowywane są produkty i zbierane zamówienia. Gdy zostanie to zrobione prawidłowo, wzrasta zadowolenie klienta. Regały są podstawą Twojego magazynu. Umożliwiając układanie produktów w stosy w zorganizowany i wydajny sposób, zapewniają łatwy dostęp do towarów w magazynie w celu realizacji zamówień. Prawidłowo funkcjonujące regały na magazynie stanowią jego atut, zapewniając płynną pracę. Każda niefortunna sytuacja w ich systemie może mieć negatywne konsekwencje, które dotkną całego łańcucha dostaw.

Dobre morale pracowników

Praca zajmuje dużą część naszego czasu wpływając na nasze zdrowie i samopoczucie. Niewłaściwe warunki prac wpływają na wydajność personelu, zwiększając poziom błędów i urazów. Ale jest też odwrotnie. Dzięki dobremu środowisku pracy, dobrym wynikom bezpieczeństwa i pozytywnym wibracjom, pracownicy będą zmotywowani do pracy i dbałości o wyposażenie magazynowe, a tym samym zauważalnie pomogą Twojej firmie w rozwoju.

Dłuższy okres trwałości

To, jak długo będą służyć regały, zależy między innymi od ich konserwacji. Uszkodzone pionowe ramy, wgniecione i wygięte belki zmniejszają ich trwałość i żywotność. Dzięki wdrożeniu odpowiedniego systemu przeglądów i konserwacji regały będą służyły dłużej.

Poza regularną inspekcją

Samo przeprowadzanie kontroli nie wystarczy – musisz podejmować wszelkie działania naprawcze w razie potrzeby i prowadzić ich dokumentacje. Pomaga ona śledzić regularność i dokładność procesu kontroli w przypadku jakichkolwiek przyszłych problemów. Jeśli zatrudnisz inspektora, musisz być pewny, że przestrzega on branżowych lub lokalnych norm kodeksowych, a także dokumentuje i przechowuje zapisy swoich inspekcji.

Skontaktuj się z naszym specjalistą ds. kontroli, aby umówić się na przegląd regałów i upewnić się, że Twój obiekt jest bezpieczny. Możesz wyszkolić także kogoś wewnętrznego w swojej firmie, kto zwykle nie pracuje w magazynie, do przeprowadzania wyrywkowych kontroli między profesjonalnymi inspekcjami. Bez kompleksowego przeglądu szaf i oceny ich stanu mogą wystąpić poważne wypadki.

Nasze przeglądy regałów i inspekcje bezpieczeństwa zaoszczędziły firmom setki tysięcy dolarów potencjalnych grzywien i zapobiegły wypadkom w miejscu pracy, które czekały na wystąpienie.